niedziela, 27 listopada 2016

Co to jest światło?

Jako światło potocznie rozumiemy widzialny zakres fal elektromagnetycznych o długościach fali ok. 400 – 700 nm.  Od strony naukowej stosujemy raczej określenie „promieniowanie optyczne”; do którego zaliczamy oprócz promieniowania widzialnego także promieniowanie podczerwone (fale dłuższe niż 700nm) oraz ultrafiolet (fale krótsze niż 400nm).

Jedynym źródłem energii napędzającej całe życie biologiczne na Ziemi jest Słońce. Energia ta dostarczana jest właśnie w postaci szerokiego zakresu promieniowania optycznego, z czego podczerwień i światło widzialne wywierają dominujący wpływ na procesy biochemiczne zachodzące w organizmach roślinnych i zwierzęcych.

Z całego szerokiego pasma promieniowania emitowanego przez Słońce nasza ziemska atmosfera przepuszcza tylko wąski wycinek tego pasma; od bardzo głębokiej podczerwieni (odczuwamy ją jako ciepło), poprzez zakres światła widzialnego, aż po ultrafiolet.

W jaki sposób energia Słońca jest dostarczana organizmom żywym? W procesie fotosyntezy energia światła zostaje zmagazynowana w cząsteczkach cukrów w postaci energii wiązań chemicznych. W przypadku organizmów zwierzęcych fotosynteza nie zachodzi; cukry zawarte w pokarmie pochłonięte w przez organizmy zwierzęce ulegają rozpadowi uwalniając tę energię i dostarczając ją do komórek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz